Projekat „Profesionalna orijentacija na prelazu u srednje škole“ – treći mentorski sastanak škola uključenih u prvom krugu

Објављено Постављено у Aktivnosti

Sastanak je održan u Tehničkoj školi u utorak, 13.03.2012. Na sastanku je bilo prisutno 28 nastavnika i predstavnika poslodavaca. Timovi iz uključenih škola došli su iz Bora, Zaječara, Majdanpeka, Negotina. Prisutni partneri su bili: Dragan Ranđelović, direktor za kadrovska pitanja Rudarsko-topioničarskog basena Bor, Dragana Spajić, psiholog, Rudarsko-topioničarski basen Bor, Marko Milićević, radnik u staklarskoj radnji „Staklopan“, Marija Fuštar, psiholog Nacionalna služba za zapošljavanje, Milan Stojanović, Nenad Ikić i Irena Rančić (pedagog na stručnoj praksi u Tehničkoj školi) Kancelarija za mlade, predstavnik srednje Tehničke škole (Nataša Stanisavljević), direktor Centra za socijalni rad (Mirjana Mitrović). Prestavnik „Staklopan“-a je istakao potrebu za školovanjem staklara i naglasio šta sve mogu kod njih da vide i probaju učenici osnovne škole, kao i način stupanja u kontakt sa njima i formalizovanja čitave procedure što je školama bilo dragoceno da čuju iz prve ruke. Predstavnici RTB su istakli, takođe, neophodnost saradnje sa osnovnim školama, ukazali na značaj bezbednosti i naveli načine kako se može ostvariti saradnja sa njima (protokol o saradnji, zahtev za posetom, spiskovi učenika, bezbednosne mere…). Predstavnik NSZ je predstavila Vodič za izbor zanimanja i upoznala prisutne sa tima da NSZ može učenicima pomoći informisanjem o stanju na tržištu, organizacijom sajmova obrazovanja i zapošljavanja ali je naglasila da bi odzivom osnovih škola na Sajam obrazovanja u Boru morao biti mnogo bolji nego u ranijem periodu. Razgovor se vodio u pravcu definisanja uslova za realizaciju realnih susreta, uspostavljanje partnerstva između škola i drugih institucija na polju profesionalne orijentacije. Svi prisutni su se složili da je dobra organizacija i pravovremno informisanje ključ uspeha realnih susreta. Prisutni su upoznati i sa manifestacijom Girl’s Day koja će biti organizovana u određenih gradovima u saradnji GIZ BOSS, Ministarstva za telekomunikacije i Udruženja poslovnih žena. Cilj ove akcije je da se devojčice, obilaskom značajnih preduzeća, upoznaju sa tipično muškim zanimanjima na kojima rade žene. Škole su posebno bile zainteresovane za rad kancelarije za mlade i način uspostavljanja kontakta sa njima. Ali je prisutno i veliko interesovanje za saradnju sa srednjim školama (predstavljanje zanimanja nastavnika, obilazak učenika, prezentacije plana upisa…).
Učesnici su definisali i zabeležili vidljive efekte i promene izazvane programom PO u školi.
–          Promene koje su identifikovali i zabeležili kod učenika: “Osećaju se posebni i važni, više su motivisani i ozbiljnije promišljaju o budućem zanimanju, inicijativniji u traženju informacija- raspituju se, sami listaju Konkurse, oduševljeni su radionicama i jedva čekaju  Realne susrete, odgovorniji i samopouzdaniji…“
–          Promene na ličnom/profesionalnom planu: “Unapredili smo metodske kompetencije i radioničarske veštine, proširili i unapredili znanja, dodatni impuls za posao i rad sa učenicima, nova korisna iskustva, proširenje vidika, više samopouzdanja u radu sa učenicima, transfer znanja…“
–          Promene u Timu za PO: “Okupljanje oko zajedničke ideje, rad na istom zadatku – bolje razumevanje, više međusobnih kontakata i zajedničkog rada-bolja saradnja, čvršća saradnja i bolji i bliskiji odnosi, razmena ideja i kreativna rešenja…“
–          Promene u kolektivu škole: “pokazuju interesovanje,  pružaju moralnu podršku, raumeju i uvažavaju naš rad…“