Reč učenika

Рударски техничар за ПМС

Рударски техничар за припрему минералних сировина

Фотографија снимљена на пракси у борској флотацији.

Рударство је веома стара индустријска грана која се бави процесом испитивања руде и њеном припремом за искоришћавање у разним областима индустрије или за непосредно коришћење у свакодневном животу.Руда се копа у рудницима,а прерађује се у индустријским постројењима.Рударски производи тј.минералне сировине су основа за целу индустрију,па је основни задатак рударства да производи и доставља индустрији потребне количине минералних сировина које се одмах користе или даљим поступцима прераде прерађују у полупроизводе које остале индустријске гране користе при изради коначног производа.

Рударски техничар за припрему минералних сировина је смер који се након пар година поново нашао на листи образовних профила у Техничкој школи,што предствља предност при проналаску посла.Стручни предмети не захтевају много учења,јер све што се учи теоријски на часу,при одласку на пракси имамо могућност да видимо како заправо процес припреме минералних сировина изгледа и како нека машина,која је за то потребна,функционише.Такође,учење физичких и хемијских особина минерала,које захтева овај смер, је јако интересантно,јер се брже и лакше запамте уз разгледање узорака минерала који се налазе у нашој школи.

Рударски техничар за припрему минералних сировина је веома захтевно али и тражено занимање како у нашој земљи тако и у иностранству.Након завршене средње школе,запослење је могуће на широком подрудчју,као што су:рециклажни центар,рудник,предузеће за путеве и цементара.

Наставак школовања је могућ на свим факултетима,а пре свега на Техничком факултету у Бору.

Припремила: Радица Павловић, ученица  IV/5 одељења

Фотографија снимљена у кафићу рудника, на 11. јамском хоризонту са професором Александром Миленковићем